Interjút készített velünk a Hír TV

 

Hazánkra jellemző, hogy az ingatlanvásárlás általában együtt jár a hitelfelvétellel is. Ebben a helyzetben sok kérdésre kell választ kapnunk. Hitelképesek vagyunk-e? Mi is az az önrész? De ki ad válaszokat és hogyan találjuk meg azt a szakembert, aki érdekeinket leginkább képviselni tudja? Erről beszélgettünk Farkas Krisztával, a Hír Tv műsorvezetőjével.

 

Farkas Kriszta: Tegyük fel, hogy ingatlant szeretnék vásárolni. Rendelkezem egy alaptőkével, azonban a kiszemel ingatlan megvásárlásához hitelt kell felvennem. Mi van, ha a bankok által nyújtott 8 – 10 féle hitelkonstrukcióból nem tudom kiválasztani a számomra optimális lehetőséget. Hová érdemes ilyenkor fordulni?

 

Balázs Gyöngyi: Manapság rengeteg megoldással találkozhatunk a piacon, melyek között valóban nehéz kiigazodni. Ráadásul egy olyan szituációban vagyunk kénytelenek eligazodni, amikor az ingatlanpiac fellendülésére reagálva, a bankok sok lehetőséget kínálnak a hitelezés tekintetében. Azt gondolom, hogy nekivághatunk ennek a rögös útnak egyedül is, de talán jobb megoldás, ha keresünk magunk mellé egy szakértőt aki, az érdekeinket képviselve képes segíteni a legjobb megoldás kiválasztásában.

 

Farkas Kriszta: Hogyan tudunk megfelelő szakembert találni és mik az előnyei egy független pénzügyi tanácsadónak? Mivel tud nálunk többet?

 

Balázs Gyöngyi: Hogyan válasszunk tanácsadót? Véleményem szerint a személyes szimpátia alapján tudjuk megtalálni azt az embert, aki objektíven tudja érdekeinket képviselni. Az első találkozóig eljuthatunk barátainkat körbekérdezgetve vagy az Internetet böngészve. Mi az EliteFinace-nal alapvetőnek tartjuk a személyes találkozást, ahol kötetlenül beszélgethetünk, ismerkedhetünk. Egy független pénzügyi képviselő előnyei a következők:

  • objektív, az ügyfél érdekeit képviseli
  • otthonosan mozog a piacon, így az ügyfél lehetőségeihez és igényeihez mérten a piacon fellelhető legjobb megoldást tudja ajánlani
  • nem utolsó sorban, az olykor bonyolult pénzügyi nyelvet képes érthetővé tenni.

 

Farkas Kriszta: Milyen kérdéseket tesznek fel az ügyfelek, amikor hitelfelvétel előtt állnak mondjuk egy ingatlan kapcsán? Mit várnak el egy hiteltől?

 

Balázs Gyöngyi: Kiemelten fontos számukra a kiszámíthatóság, a biztonság. Ahhoz, hogy valóban biztos hiteltörlesztési lehetőséget tudjunk választani, alaposan körbe kell járni célokat és lehetőségeteket a családi költségvetés tekintetében.

 

Farkas Kriszta: Hogyan lehetséges az optimális hitel kiválasztása?

 

Balázs Gyöngyi: Tisztában kell lennünk a lehetőségeinkkel. Itt a tanácsadó munkájának lényege abban rejlik, hogy olyan opciókra is gondolni fog, ami nekünk eszünkbe sem jutna. Ez a pénzügyi analízis. Második lépés, hogy az analízisnek megfelelően sorra vesszük a pénzügyi szolgáltatók kínálat. ha ezt is tanácsadóra bízzuk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy időt/energiát/költségeket spórolunk meg magunknak. Hiszen a tanácsadó sokkal gyorsabban tud megoldást ajánlani, mint amíg mi eligazodunk az ajánlatok között valamint mivel függetlenségének köszönhetően egy bankhoz sem köti kapcsolat, képes a legjobb megoldást kínálni.

 

Farkas Kriszta: Lehetséges csökkenteni a hitelünket, például kedvezményekkel, támogatásokkal?

 

Balázs Gyöngyi: Természetesen. Pénzügyi tanácsadóként nagyon fontos számomra, hogy aktuális tudással rendelkezzek a jelenleg igénybe vehető támogatásokról. Ingatlanvásárlás témában ilyen lehet a CSOK, mely a Családok Otthonteremtési Kedvezménye.

 

Farkas Kriszta: Arról tud esetleg tájékoztatást adni, hogy milyen összegű hitelt vesznek fel a magánemberek lakásvásárlási célra?

 

Balázs Gyöngyi: Nagyon eltérőek az ingatlanárak attól függően, hogy milyen régióról beszélünk ennek megfelelően a hitelfelvételek összegei is. Hazánkban nem igazán jellemző, hogy a teljes tőkével rendelkezünk, tehát hitelfelvételre az esetek többségében szükség van. A 2 milló Ft-tól, egészen a 30 – 40 millió Ft-os hitelállományig realizálódnak az összegek. Mindig kérdés, hogy egyáltalán hitelképesek vagyunk-e illetve hogy hogyan tudjuk megoldani az önerő kérdését. Ez egy nagyon fontos kérdés, hiszen sok esetben Magyarországon igen komoly problémát okoz a családoknak, hogy előteremtsék azt, amivel el tudnak indulni egy hitelügyletben.

 

Farkas Kriszta: Ha veszünk egy átlagos hitelt, legyen ez 10 millió Ft. Ennek felvételéhez nagyjából mekkora önerő szükséges, egyáltalán ezt mi határozza meg?

 

Balázs Gyöngyi: Természetesen nagyon fontos az ingatlan értéke. Sokan félreértésbe esnek, mert az eladási árra gondolnak, de emellett nagyon fontos lesz, hogyha egy értékbecslő kijön és megbecsüli az ingatlant, akkor ő hogyan fogja felértékelni. Hiszen a hitel összege ettől az értéktől függ alapvetően és ehhez kell majd az önerőt nekünk pótolni. Azonban is van példa, hogy önerő nélkül jutunk támogatáshoz pl.: a Lakáslízing esetében.

 

Az interjú során Weicher András is megszólalt, aki az Openhouse Országos Ingatlan Hálózat fejlesztési igazgatója. Ő arról számolt be, hogy az ingatlanár növekedés az Országban 0-20% közötti mozog, attól függően, hogy melyik régióról beszélünk, és hogy mennyire frekventált az adott terület. Jellemző még, hogy megjelennek azok a vásárlók, akik a gazdasági válság miatt eddig halogatták a vásárlásaikat. 10 – 15% között tapasztaljuk a befektetési szándékból vásárolt ingatlanok arányát vidéken.

 

Ha tehát körültekintő döntést szeretnénk hozni ingatlan vásárlással kapcsolatos hitelfelvételünket illetően érdemes független pénzügyi tanácsadóhoz fordulni, így elkerülhetjük a problémákat, magunknak időt és energiát spórolhatunk!